Sitruksiset piparkakut
arvosana5/5
15 min
Sitruuna ja appelsiini tuovat uutta makua pipareihin. Tarjoa sitruksiset piparit kahvin tai teen kera. Piparit sopivat myös joulun ajan ruokalahjaksi!
Ainekset
| Määrä | Ainesosa |
|---|---|
| 1 1/2 dl | siirappia |
| 2 dl | sokeria |
| 3/4 dl | vettä |
| 150 g | margariinia |
| 1 kpl | sitruunan raastettu kuori |
| 1 kpl | appelsiinin raastettu kuori |
| 1 1/2 rkl | piparkakkumaustetta |
| 2 tl | ruokasoodaa |
| 8 dl | vehnäjauhoja |
Valmistus
- 1
Kiehauta kattilassa siirappi, sokeri ja vesi. Ota kattila liedeltä ja lisää joukkoon margariini, sitruskuoriraasteet ja piparkakkumauste. Anna jäähtyä. Yhdistä jauhot ja sooda ja sekoita ne taikinaan. Taikina saa jäädä pehmeähköksi, koska se kovettuu kylmässä. Peitä taikina kelmulla ja anna olla yön yli jääkaapissa. Kuumenna uuni 200 asteeseen. Kauli taikinasta ohuehkoja levyjä pala kerrallaan kevyesti jauhotetulla leivinpöydällä. Irrota levy pöydästä ja ota muoteilla piparkakkuja. Nosta leivinpaperoidulle uunipelille ja paista 6–8 minuuttia.
Ravintosisältö
101
Energiaa kcal
422
Energiaa kj
2,5 g
Rasvaa
0,6 g
Tyydyttynyttä rasvaa
17,8 g
Hiilihydraatteja
8,3 g
Sokereita
0,5 g
Kuituja
1,5 g
Proteiinia
0,0 g
Suolaa
101
Energiaa kcal
422
Energiaa kj
2,5 g
Rasvaa
0,6 g
Tyydyttynyttä rasvaa
17,8 g
Hiilihydraatteja
8,3 g
Sokereita
0,5 g
Kuituja
1,5 g
Proteiinia
0,0 g
Suolaa
Ravintotiedot ovat suuntaa antavia. Kun valmistat ruokaa tai leivot erityisruokavaliota noudattavalle, tarkistathan tuotteiden sopivuuden pakkausmerkinnöistä.
Ainekset, joita laskelma ei huomioi: 0,75 dl Vettä, Sitruunan raastettu kuori, Appelsiinin raastettu kuori, 1,5 rkl Piparkakkumaustetta, 2 tl Ruokasoodaa.
Lähde: Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, Fineli
- 1.Ethän tee näin? Mikro voi syttyä tuleen
- 2.Neuleista tuttu trendi levisi neuletakkeihinkin – muodissa on nyt tällaiset hihat
- 3.Uusi vaatekaappi on Kerttu Rissaselle shokki
- 4.Jos sinulla on tämä harvinainen maljakko, voit onnitella itseäsi
- 5.”Muutamasta tavallisesta aineksesta syntyy erikoisen hyvä kanaruoka”
- 6.Kutsuin tuntemattomat naapurit kylään – illasta ei tullut sitä mitä toivoin













