Rosso Oulu on valittu vuoden vammaisystävälliseksi liikkeeksi 2010. Valinta perustui vammais- ja kansanterveystyön järjestöjen ehdotuksiin. Vammaisystävällisen liikkeen valitsee vuosittain Oulun kaupungin Vammaisneuvosto.
Kunnia osoitettiin Oulun Rossolle, koska Rossossa on osaamista erityisyyden, erilaisuuden ja erityisiä tarpeita omaavien asiakkaiden suhteen. Lisäksi erityisruokavaliot on huomioitu erinomaisesti. Ravintola Rossossa on panostettu erityisosaamiseen ja vammaiset asiakkaat huomioidaan tasaveroisina ja heitä palvellaan yksilöllisesti.
Esteettömyys määritellään monin tavoin. Näkyvintä on fyysinen esteettömyys. Myös sosiaalinen ja psyykkinen esteettömyys liittyy aiheeseen. Oulun Rossossa on kiinnitetty vuosien varrella huomiota esteettömyyteen sen jokaisella osa-alueella. Tilat ovat avarat. Inva-WC tarpeeksi tilava ja hissiin mahtuu kohtalaisen iso sähköpyörätuoli. Asiakaspalvelussa huomioidaan jokainen asiakas tasa-arvoisesti.
"Asiakaspalvelutilanteessa on osattava olla hienotunteinen ja kohtelias vammasta tai vammattomuudesta riippumatta. Joskus on pystyttävä olemaan luova, jotta asiakaspalvelutilanteet saataisiin hoidettua parhaalla mahdollisella tavalla. Vammaista asiakasta on kohdeltava kuten muitakin. Koskaan ei saa tehdä johtopäätöksiä vammaisuuden tai vammattomuuden perusteella. Vaikka erityisasiakkaalla on mukana avustaja, niin aina on kommunikoitava itse asiakkaan kanssa", toteaa Oulun ravintola Rosson vuoropäällikkö Anne Rantakokko.
Esteettömyys on ympäristön ja palveluiden sopimista kaikille, ei pelkkää erityistarpeiden huomiointia. Elämästä selviytymisen suurimmat esteet ovat ihmisten asenteet, sekä vammattomien että vammaisten omat asenteet. Kokin näkökulmasta esteettömyys voi toteutua annoksen pilkkomisella tai soseuttamisella asiakkaan tarpeisiin sopivalla tavalla.




