Kahviloissa ja ravintoloissa viihtyvälle todetaan usein, että ruokien ja juomien nauttiminen kotona olisi halvempaa. Palveluiden käyttäjälle kyse ei tietysti ole pelkästä ravinnosta, vaan arjen nautinnosta ja helppoudesta. Samalla hän tukee palvelutoimintaa.
– Kaupunkilaisen kuuluu suosia kahviloita ja ravintoloita, uskoo helsinkiläinen, kolmekymppinen Mace Ojala.
Hän voi käydä ulkona juomassa teekupillisen tai syömässä aterian useita kertoja päivässä.
– Helsingin kantakaupungissa kahviloissa ja ravintoloissa käyminen on mahdollista, joten miksi niissä ei sitten joisi, söisi ja viettäisi aikaa. Samalla tuen palveluiden säilymistä, koska haluan, että keskustassa on muutakin kuin konttoreita ja kauppoja.
Kimppakämpässä asuva, kirjastovirkailijana työskentelevä Ojala nauttii kodin ulkopuolella vietetystä ajasta.
– Minua kiinnostaa kahviloissa lorviminen myös ammatillisessa mielessä. Siis sellainen ”kolmannen paikan”, eli jonkun muun kuin kodin tai työpaikan, tarkastelu.
Palveluita tavaran sijaan
Mace Ojalan toiminta on osoitus myös vastuullisesta kuluttamisesta. Meillä on taipumus käyttää rahamme johonkin: jos satanen kuussa menee kahvilaan, niin se on poissa muusta, mahdollisesti epäekologisemmasta kulutuksesta.
Riippumaton asiantuntija
Ojala myöntää, että hänen ulkonasyömistaktiikkansa vie rahaa.
– Onhan se teen juominen tällä tavoin kalliimpaa, eikä Helsingissä kovin monessa paikassa edes saa todella hyvää teetä. Enemmän minulla jäisi rahaa säästöön esimerkiksi matkailua varten, jos en toimisi näin, Ojala sanoo.
– Hyvä asiakaspalvelu on minulle tärkeää. Pidän esimerkiksi pöytiintarjoilusta ja olen siitä valmis maksamaan.
Isot valmistusmäärät tuovat ekologisuutta
Kahvilassa tai ravintolassa nautittu annos voi myös olla ekotehokkaampi kuin kotona tehty. Kotona yhden kahvikupillisen valmistaminen kuluttaa sähköä enemmän kuin kahvilassa, koska kahvilassa voidaan tehdä juomaa vaikkapa litra kerralla.
Kahviloiden yhdeksi pieneksi ekologiseksi ja omaa kukkaroa säästäväksi puoleksi voi ajatella tarjolla olevien lehtien lukemisen. Yksi julkaisu saa kahvilassa monta lukijaa.
Ja jos liikkuu kuten Ojala, eli valtaosin polkupyörällä kahvilasta toiseen, ei kulkeminenkaan aiheuta päästöjä.
Kotona tietää, mitä syö
Toki kahvila- ja ravintolasyömisessä on epäekologisetkin puolensa. Kotona valmistetuista ruuista ja juomista tietää, mitä ne ovat, ja oman ruokansa voi koostaa juuri mieleisekseen. Ravintolassa sen sijaan esimerkiksi luomutuotteet ovat harvinaisia. Reilun kaupan kahvi tai tee ei myöskään ole itsestäänselvyys.
Myös erityisruokavalioita noudattaville kahvilat tai ravintolat voivat joskus olla melkoinen haaste. Vegaanin tai maitoallergisen ei välttämättä vaivatta löydä listoilta itselleen sopivia annoksia.




