Yhteishyvä 5/12
 

Keskiviikko, 23.5.2012  |  Onnea: Lyydia, Lyyli

 

27.12.2011

Perinteisen suksien valinta

 
 
Valitse oikea suksi, niin hiihto luistaa.
Valitse oikea suksi, niin hiihto luistaa.

Perinteisen suksen valinnassa ehdottomasti tärkeintä on löytää sopiva jäykkyysaste ja miettiä helppohoitoista pitopohjaa. Jäykkyyden mittaamiseen kannattaa pyytää apua myyjiltä.

Ohjenuorana on, että jos tasaisen lattian ja suksen väliin laittaa paperin, sen tulisi liukua noin 50−60 cm alueella kantapäästä eteenpäin silloin, kun paino on molemmilla jaloilla ja varpaan kärjet suksen tasapainopisteessä. Kun paino lasketaan vain toiselle jalalle, paperi saa pysähtyä täysin. Mikäli hiihtoharrastus on edennyt jo hiukan aloittelijuutta pidemmälle, paperi saa liukua noin 15 cm matkalla.

Lähtökohta on kuitenkin, että kun paino on päkiällä, paperi suksen alla ei liiku.

Perinteisessä tyylissä jäykkyys on tärkeää, sillä ponnistus tapahtuu nimenomaan pysähtyneeltä, lumeen ”tarranneelta” sukselta. Jos suksi ei ole kontaktissa lumeen, ponnistus ei onnistu.

Suksen pituus

  • Sopiva pituus saadaan lisäämällä omaan pituuteen 15−25 cm.

  • Naiset käyttävät yleensä suhteessa lyhyempiä suksia kuin miehet, sillä lyhyemmät sukset ovat ketterämmät ja kevyemmät hiihtää.

  • Jos sukset ovat liian pitkät, ne ovat kömpelöt. Jos sukset taas ovat liian lyhyet, ne ovat epävakaat hiihtää.

  • 170-senttisellä naisella yleinen perinteisen suksenpituus on 185−190 cm.

  • Samanpituisella miehellä suksenpituus on noin 195−200 cm.

Suositukset suksien pituuden valintaan aikuiselle perinteisen suksille

Hiihtäjä (cm)   Sukset (cm) perinteinen   
140   157-166   
145   163-166   
150   166-175   
155   173-175   
160   175-183   
165   183   
170   190   
175   197   
180   203   
185   203   
190208
195208
200208

 

Sauvan pituuden voit laskea helposti oheisilla kertoimilla:

Perinteinen – 0,85 x hiihtäjän pituus = maksimipituus

Tulosta tästä suksen ja sauvan pituuden valintaopas:


 

Pohjamateriaalilla erilaista luistoa tai pitoa

Pohjamateriaaleja on kahdenlaisia, sintrattuja eli huokoisia ja ekstrudioituja eli muovipohjaisia. Viimeisiä käytetään juuri peruspakettisuksissa. Huokoinen pohja imee voiteet paremmin, jolloin ne myös pysyvät suksen pohjassa kauemmin.

Lisäksi suksissa käytetään erilaisia pitopohjia.

  • Step-pitopohjassa on hyvä pito, mutta se luistaa heikosti ja on äänekäs. Pohja soveltuu hyvin muun muassa armeijan ja lasten suksiin.

  • Zeta-pitopohjassa pitoalueelle on tehty polttokarhennus, ja se soveltuu kostean kelin sukseksi kilpa- ja aktiivihiihtäjille. Karhennuksen voi tehdä huokoiseen pohjamateriaaliin itsekin hiekkapaperia käyttämällä.

  • Nanogrip-pitopohja on uusi pinnoite, joka voidaan laittaa kaikkiin pohjamateriaaleihin. Se luistaa ja pitää hyvin kaikilla keleillä ja sopii hyvin harrastelija- ja kuntohiihtäjälle. Kovilla pakkasilla luisto on kuitenkin voideltua suksea hiukan huonompi.

 Sukset ja hiihtovälineet löydät suurimmista Prismoista. Valikoimat vaihtelevat myymälöittäin. Tarkista lähi-Prismasi valikoima osoitteesta www.prisma.fi



 
Kerro kaverille

Kerro kaverille

Tahdot kertoa ystävällesi sivusta "Perinteisen suksien valinta."

Ystäväsi sähköpostiosoite

Oma sähköpostiosoitteesi

Viestisi